Mi is ez a papagáj átjátszó?
Ez egy olyan rádióberendezés ami tartalmaz egy beszédprocesszoros hangrögzítő áramkőrt Ha forgalmazás van az adott csatornán, azt rögzíti illetve vissza játssza. Tehát megismétli a rádióforgalmazást. Lényegében olyan mintha egy hegytetőről valaki megismételné amit mondtuk. Jelen esetben ez egy hangrögzítő áramkőrt
Kik használhatják, és mire használhatom?
Az átjátszót bárki használhatja aki rendelkezik olyan rádióval ami az átjátszót indítani képes. (megfelelő adófrekvencia, illetve CTCSS kódolás) Az átjátszó teljesen nonprofit dolog. A készítők soha nem fognak tőled semmit kérni cserébe azért hogy használhasd. Csupán annyit, hogy kellő kultúrával forgalmaz rajta. Ez az átjátszó arra való, hogy ha távoli állomással szeretnél forgalmazni akkor ezen keresztül megteheted. Tehát nem arra való, hogy pár km-re lévő állomással beszélgess rajta, pl: ha halljátok egymást szimplexben is, akkor kérjük mellőzd az átjátszót. Engedj másokat is forgalmazni rajta.
Milyen teljesítménnyel sugároz az átjátszó?
Az átjátszó 500mW ERP teljesítménnyel dolgozik. Mivel nagy magasságban van elhelyezve ez messziről vehető. Illetve ennyi RF teljesítményt ír elő a PMR szabvány.
Mennyi időt tud rögzíteni?
Az elektronika képes lenne 120mp rögzítésére is. A tényleges maximum felvételi idő 60mp 12KHz mintavételezéssel. Rádió adáskorlát 65mp.
Mi a csipogás az adás végén?
Kétfajta beep hallható az átjátszó adásán. Egy rövid ami a roger beep, és egy két hangból álló beep, ami egy mélyebb hosszú és egy magas rövid. Jelentése valami hiba történt, vagy a IC nem fejezte be a forgalmazás felvételét. Illetve megtelt a memória. Továbbá 15 percenként automatikusan lejátszásra kerül az átjátszó cw azonosítója. Jelentése PPRS (Pilisi PMR Repeater System)
Hogyan használjam a papagáj átjátszót?
Az alábbi leírás tartalmaz minden hasznos információt az átjátszóval kapcsolatban.
Az átjátszón tilosak a következő dolgok. Szándékos zavarás, durva nyelvezetű forgalmazás, politizálás, másokat sértő magatartás. Továbbá szigorúan tilos amatőr és egyéb más frekvenciákra történő kereszt átjátszás.
Technikai háttér, elérhetőség, használat.
A papagáj működése mögött egy profi rádióberendezés és egy hozzá optimalizált beszédprocesszoros hangrögzítő áramkőr tartozik. Ez egy nagy magasságban elhelyezett rádióberendezés ami folyamatosan figyeli a PMR 12 -es csatornát. Ha ezen adás érkezik hozzá és a beszéd mellett tartalmazza a 103.5Hz -es CTCSS kódot is, akkor elkezdi rögzíteni a beszédet. Miután a bejövő adás abbamarad, a rádiókészülék adásra kapcsol és a memóriájából vissza játsza a fölvett szöveget A visszajátszás végeztével egy adásvéghang (bipp) hallatszik. Ezután az áramkőr ismét kész az újabb felvételre és visszajátszásra. A visszajátszott szöveg után rövid sípjel azt jelenti minden ok a felvett teljes beszélgetés, visszajátszva. Egy 1750Hz-es hívóhang küldésével egy automatikus SSTV kép kérhető le az átjátszóról. Martin2 módban.
Használat
Miután beállítottad a rádiódon a 446.14375 MHz-s frekvenciát, és adásnál is hozzárendelted a 103.5Hz-s CTCSS kódot, illetve a vételnél is a 103.5Hz-s kódot. Máris használhatod az átjátszót. Mielőtt adásra kapcsolnál, hallgatózz egy fél percet! Ez azért szükséges, mert lehet, valaki épp beszél vagy épp összeköttetésben van valakivel. A visszajátszás és a roger bipp után várj pár másodpercet az adással! Ha valaki esetleg szeretne följelentkezni egy rövid Brék vagy Breki-vel közétek férhessen. Mivel az átjátszó nem shift-es, ezért a használata türelmet és toleranciát igényel, az idegrendszeri mellékhatások elkerülése végett csak ezek birtokában használd :) A készítők nem kevés időt és pénzt áldoztak fel arra, hogy ez az átjátszó megszülessen. Vigyázzunk rá közösen, hogy sokáig szolgálja a rádiós társadalmat.